Zespół Szkół w GrabkowieBiuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

Wojewódzkie Dni Szkoły w Ruchu

        Rok szkolny 2013/2014 został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej Rokiem Szkoły w Ruchu. Przedsięwzięcie to ma
na celu promowanie aktywnego trybu życia i sportu wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie prawidłowych nawyków: dbałości
o zdrowie, bezpieczeństwo i aktywność fizyczną, które w połączeniu ze zdrowym żywieniem przyczyniają się do zachowania
i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka.

W ramach działań mających na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do jak największej aktywności fizycznej w szkole i poza nią oraz kształtowanie wśród uczniów nawyku dbałości o zdrowie Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty ogłosił w dniach 24-28.03.2014r.  Wojewódzkie Dni Szkoły w Ruchu, w ramach których zaplanowany był m.in.:

  • Wojewódzki Dzień Prostego Kręgosłupa           - 24.03.2014r.
  • Wojewódzki Dzień Lekkiego Tornistra                - 25.03.2014r.
  • Wojewódzki Dzień Aktywności Rodzinnej          - 28.03.2014r.

Uczniowie Zespołu Szkół w Grabkowie niezwykle aktywnie włączyli się w obchody Dni Szkoły w Ruchu, świętując kolejno: Dzień Prostego Kręgosłupa, Dzień Lekkiego Tornistra oraz Dzień Aktywności Rodzinnej.

W Dzień Prostego Kręgosłupa dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjum uczestniczyli w grupowych ćwiczeniach popularyzujących aktywność fizyczną oraz usprawniających kręgosłup. Przygotowali je nauczyciele wuefiści: pani Helena Dezor, pani Małgorzata Dorsz i pan Paweł Ogłodziński.

Uczniowie gimnazjum przed rozpoczęciem ćwiczeń posłuchali krótkiej prelekcji, z której dowiedzieli się, że kręgosłup jest niezwykle istotnym elementem ludzkiego ciała, dlatego naprawdę trzeba o niego dbać. Jeśli jest zbyt mocno obciążony np. przez nieodpowiednie dźwiganie ciężkich rzeczy, po pewnym czasie można odczuwać nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Najczęściej zdarza się, że boli w odcinku krzyżowym lub lędźwiowym, ale ból może wystąpić w każdym miejscu. Wiadomo jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć, tak więc warto wykonywać pewne ćwiczenia na kręgosłup profilaktycznie, aby utrzymać go cały czas w dobrej formie.

Z danych statystycznych wynika, że najczęściej występującym problemem zdrowotnym jest wada postawy. Co drugie/trzecie dziecko wymaga specjalistycznej pomocy profilaktycznej czy leczniczej. Rozwój komputeryzacji, zwiększenie oferty programów telewizyjnych, rozwój motoryzacji i wprowadzenie w życie wielu udogodnień sprawiają, że człowiek staje się coraz bardziej wygodny i ogranicza swoją aktywność do minimum. Stan ten nie sprzyja zdrowiu, coraz częściej dzieci mają nieprawidłowości w postawie ciała
i uskarżają się na różne dolegliwości bólowe, dorośli zaś zapadają na choroby, zwane z powodu częstości ich występowania, cywilizacyjnymi.

Młodzież gimnazjum zapoznana została z regułami, których należy przestrzegać, aby unikać niezdrowych postaw i zachowań, następnie wykonywała ćwiczenia pozytywnie wpływające na kręgosłup szyjny. Po krótkiej, choć niezbędnej rozgrzewce, uczniowie przystąpili do ćwiczeń głównych. Każde z ćwiczeń, dokładnie wytłumaczone, prezentowane było z wdziękiem przez uczennicę klasy III Kamilę Antoniewicz, a następnie kilkakrotnie powtarzane. Na koniec uczniowie usłyszeli kilka rad na temat tego, jak prawidłowo siedzieć, by zapobiegać bólom pleców oraz jakie ćwiczenia wykonywać, by usprawnić zdolności umysłowe.

              Na Dzień Lekkiego Tornistra zorganizowany został konkurs, który polegał na tym, by tak przygotować się do szkoły, aby uczniowski plecak, pomimo pełnego wyposażenia, był jak najlżejszy (!). Młodzież miała okazję do zweryfikowania zawartości swoich codziennych pakunków szkolnych. Kto wie, w ilu plecakach naszych uczniów i ile niepotrzebnych ciężarów można by było znaleźć w przeddzień konkursu „Lekki tornister”? Chętni gimnazjaliści poddali swoje szkolne tobołki ważeniu i choć wszyscy bardzo się starali, tylko ośmioro z uczniów miało plecaki wyraźnie lżejsze od innych. Rekordzistą okazało się szkolne wyposażenie, które wraz z „tornistrem” ważyło zaledwie 1,5 kg!  

           W związku z Dniem Aktywności Rodzinnej młodzieży gimnazjum zaproponowany został konkurs fotograficzny. Każdy chętny mógł dostarczyć do szkoły fotografie (od 1 do 5) swojej własnej rodziny aktywnie spędzającej wolny czas lub czynnie uprawiającej sport. Z przyniesionych zdjęć wynikało, że wielu uczniom udało się zachęcić rodzinę do wysiłku fizycznego. Na fotografiach przeważali piłkarze, rowerzyści i koszykarze. Trzeba tylko mieć nadzieję, że aktywność rodzinna będzie trwała dłużej niż jeden dzieńJ

           W czasie tygodnia Szkoły w Ruchu gościliśmy w naszej szkole nietuzinkową osobę – Mistrza Świata w Żonglerce Piłką – pana Janusza Chomontka. Pan Janusz Chomontek 19 razy znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa, przezwyciężając własne słabości oraz cierpliwie trenując swoje umiejętności w operowaniu piłką. Największym osiągnięciem Naszego Gościa, jak sam mówił, było pokonanie trasy maratonu berlińskiego, co oznaczało przejście 100 km w czasie 18 godzin z jednoczesnym żonglowaniem piłką tak, że ani razu nie upadła ona na ziemię. Pan Janusz Chomontek zachęcał dzieci i młodzież do czynnego uprawiania ulubionych dyscyplin, kilkakrotnie powtarzając, że sport i nauka są jednymi z ważniejszych wartości w życiu, otwierają drogi do poznania świata i ciekawych ludzi. 

          Podsumowanie Wojewódzkich Dni Szkoły w Ruchu odbyło się w gimnazjum w piątek 28 marca 2014 roku. Uczniowie, którzy najaktywniej i najefektywniej włączyli się w konkursy i przedsięwzięcia otrzymali dyplomy i nagrody. I, jak przystało na akcję promującą zdrowy tryb życia, upominkami były kolorowe i apetyczne owoce!

Wśród nagrodzonych znaleźli się: Kamila Antoniewicz, Weronika Czapska, Sandra Dulska, Weronika Chojnacka, Weronika Stańczak, Justyna Szymańska, Patryk Pajor, Mateusz Pruszkiewicz, Mateusz Świerczyński, Darek Ormiński, Wojtek Szydłowski i Wiktor Pawlak. Serdeczne gratulacje!

(tekst: Ewa Czarnecka, photo: Ewa Czarnecka, wykorzystano materiały przygotowane przez p. Helenę Dezor)