Zespół Szkół w GrabkowieBiuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

W Roku Tuwima – z Tuwimem

      Literatura, a zwłaszcza poezja, w świecie zdominowanym przez elektronikę, pęd do nowoczesności i komercjalizm coraz częściej przegrywa niechlubnie z komputerem, smartfonem, tabletem… Tym więc bardziej uzasadnione jest angażowanie młodzieży w przedsięwzięcia mające za cel poznawanie sylwetek pisarzy i poetów oraz ich twórczości. Okazję taką stworzył „Rok Juliana Tuwima”, za który, zgodnie z Uchwałą Sejmu przyjętą w grudniu ubiegłego roku, uznany został rok 2013.

       W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Juliana Tuwima (zmarł 27 grudnia 1953 roku). W tym roku minęło też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „Prośba” w „Kurierze Warszawskim”.

         W uchwale z grudnia 2012 roku czytamy: „Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima”.

            Młodzież Gimnazjum Publicznego w Grabkowie pochyliła się z uznaniem nad sylwetką i twórczością dziecięcą Tuwima. We wrześniu br. w każdej z trzech klas gimnazjalnych jedna z lekcji języka polskiego poświęcona została Poecie, którego Rok właśnie obchodzimy. Młodzież zapoznała się z biografią Tuwima, zgromadziła ciekawostki o jego postaci, życiu i twórczości. Gimnazjaliści czytali wiersze autora „Lokomotywy”, zgromadzili także kilka utworów muzycznych z tekstami Tuwima.

Od września na dolnym korytarzu budynku Gimnazjum można było oglądać gazetkę „Rok 2013 – Rokiem Juliana Tuwima”. Obok szczegółowej biografii na tablicy znalazły się liczne fotografie Poety, a także zdjęcia okładek Jego najbardziej znanych książek.

            W ostatnich dniach września uczniowie Naszej Szkoły zaproszeni zostali przez nauczycieli polonistów oraz Samorząd Uczniowski do wspólnej zabawy z poezją dziecięcą Juliana Tuwima. Zadaniem każdej z klas było przygotowanie indywidualnej bądź grupowej inscenizacji trzech wybranych wierszy Tuwima.

Prezentacje odbyły się w dniu 25 października w świetlicy OSP w Grabkowie.

I, trzeba przyznać, nasi uczniowie przygotowali się do nich na „6-tkę”. Występy oceniało czteroosobowe Jury w składzie: dyrektor Zespołu Szkół w Grabkowie – Pani Anna Kłódka (przewodnicząca), nauczyciel zajęć artystycznych, muzyki i plastyki – Pani Marlena Barańska, pracownik obsługi Gimnazjum – Pani Jolanta Rudzińska oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego – Pan Grzegorz Stachowiak. Jurorzy mieli niezwykle trudne zadanie, gdyż wszystkie inscenizacje przygotowane były niezwykle pomysłowo i z ogromnym zaangażowaniem. Ocenie podlegały m.in. poprawność i wyrazistość recytacji, oryginalność, dobór kostiumu i rekwizytów, aktywność, pomysłowość oraz ogólny wyraz artystyczny. Trudno było odmówić pomysłowości naszym młodym aktorom, dlatego też każdy występujący otrzymał pamiątkowy dyplom oraz długopis. Uznanie Jury i nagrody (książki oraz programy multimedialne) zyskali m.in. Sandra Dulska, Marcelina Sztandarowicz, Dominik Dąbrowski, Maciek Majewski i Mateusz Muszyński z klasy I, Weronika Ostrowska, Arek Osmałek, Justyna Szymańska, Mateusz Jackowski, Ewelina Rybarkiewicz z kl. II oraz Kamil Pawłowski, Agata Kacperkiewicz z kl. III.

Najbardziej przypadł do gustu Jurorom „Murzynek Bambo” w wykonaniu uczniów klasy I, choć w niczym nie był gorszy wierszyk „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” zaprezentowany przez klasę II i „Lokomotywa” przedstawiona przez najstarszych gimnazjalistów.

            Wierszom i ich inscenizacjom towarzyszyły ciekawostki biograficzne dotyczące Tuwima oraz utwory muzyczne z tekstami Poety, m.in. słynny „Grande Valse Brillante”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Wspomnienie” czy „Tomaszów”.

            Uśmiechy na twarzach widzów, a nawet salwy śmiechu na sali stanowiły niekłamany dowód na to, że udało się nam uczcić należycie „Rok Juliana Tuwima”. Tym razem zwyciężyła przede wszystkim literatura „na żywo” i „na wesoło”, dystansując tym samym nie zawsze ciekawe lekcje z poezją i książką.

Pomysłodawczynią i koordynatorem przedsięwzięcia była Ewa Czarnecka.

 

                                                                                                                      Ewa Czarnecka