Zespół Szkół w GrabkowieBiuletyn Informacji Publicznej
Galeria : "Warszawa jest smutna bez Ciebie ... "

„Warszawa jest smutna bez ciebie…”

          No właśnie! Teraz w Warszawie musi być pusto bez nas, bo nasze gromadne odwiedziny trwały tylko jeden dzień. Tylko… i aż, bo to był bardzo długi dzień…

          14 czerwca 2018 roku do Warszawy wybrało się 43 uczestników wycieczki, której organizatorami i pomysłodawczyniami były p. Marlena Barańska i p. Ewa Czarnecka. W naszej słonecznej i bogatej we wrażenia eskapadzie brali udział uczniowie szkół podstawowych w Więsławicach i Grabkowie, gimnazjaliści z Grabkowa oraz uczniowie LO w Kowalu. Opiekunami byli panowie Paweł Ogłodziński i Tomasz Ormiński. Nadrzędny cel stanowiło obejrzenie musicalu „Piloci” w Teatrze Muzycznym ROMA, jednakże droga wiodła do niego przez kilka ciekawych miejsc naszej Stolicy.

          Zaczęliśmy od Wojskowego Cmentarza Powązkowskiego. Jego zwiedzenie miało na celu pogłębienie wiedzy historycznej i wiadomości historyczno-kulturowych, zwłaszcza na temat miejsc o szczególnym znaczeniu i wyjątkowej roli w dziejach narodu i państwa polskiego oraz osób zasłużonych dla Polski. Spacer po zabytkowej nekropolii doprowadził nas do grobów żołnierzy bitwy Warszawskiej 1920, mogił poległych w II wojnie światowej, a także miejsc pochówku powstańców warszawskich z 1944 roku. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy grobie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Następnie w zadumie pochyliliśmy głowy przy pomnikach ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

          W planach wycieczki znalazł się także jeden z piękniejszych polskich parków – Łazienki Królewskie w Warszawie. Niektórzy z nas byli tu po raz pierwszy, by podziwiać architekturę i klimat XVIII-wiecznego parku pałacowo-ogrodowego założonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nie udało nam się obejść wszystkich miejsc wartych zobaczenia, ale zatrzymaliśmy się przy Pałacu Na Wyspie oraz Ermitażu. Przeszliśmy Mostem Jana III Sobieskiego tuż obok pomnika słynnego króla. O uroku tego szczególnego miejsca z pewnością świadczy liczba zrobionych tu przez nas fotek.

          Po zwiedzaniu miejsc zabytkowych, pachnących historią i dawnymi wiekami przyszła pora na nowoczesność w Galerii Złote Tarasy. Tam młodzież posiliła się, korzystając z niekoniecznie tradycyjnej polskiej kuchni i zebrała siły na główny punkt programu – „Pilotów”. Celem obejrzenia spektaklu było doskonalenie umiejętności rozpoznawania specyfiki tekstu kultury przynależnego do sztuki teatralnej/musicalu i przygotowanie naszych uczniów do analizy i interpretacji przedstawienia teatralnego.

          „Piloci” to prawdziwie polski musical w reżyserii Dyrektora Teatru Muzycznego Roma – Wojciecha Kępczyńskiego, który jest zarazem autorem libretta. Bohaterami wzruszającej historii są Nina i Jan. Nina jest aktorką, tancerką kabaretową, Jan – absolwentem szkoły lotniczej w Dęblinie. Poznają się latem 1939 roku, zakochują się w sobie i obiecują dozgonną miłość. Niestety, wojna ich rozdziela. Jan zostaje pilotem brytyjskiego lotnictwa wojskowego (RAF) i walczy w polskich dywizjonach podczas Bitwy o Anglię, Nina wbrew woli występuje dla publiczności niemieckiej, konspirując na rzecz Polaków. Musical rozpoczyna się w naszych czasach. W pierwszym akcie na scenie oglądamy 10-letniego Wojtka w czapce pilotce, który gra w grę komputerową „Bitwa o Anglię”. Za chwilę przenosimy się do Warszawy z 1939 roku, następnie do Francji i Anglii w kolejnych latach wojny. Główni bohaterowie przeżywają wojnę… Spektakl jednak nie kończy się happy endem….

          Czy nam się podobało przedstawienie? Ogromnie! Oklaski nie miały końca. Niektórzy z nas (a raczej niektóre) ocierali łzy wzruszenia, inni głośno deklarowali, że jeszcze kiedyś wrócą do Romy, niektórzy tylko głośno wzdychali.

          Warto było jechać do Warszawy, nawet, jeśli teraz ... jest bez nas smutna 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Ewa Czarnecka